Zákon o ovzduší

Hlavním paragrafem, který nařizuje povinnost všem provozovatelům stacionárních spalovacích zdrojů je § 17 odst. 1 písm. h). Povinnost mít kontrolu "kotle" podle paragrafu § 17 jsou všichni, kdo mají stacionární spalovací zdroj o tepelném příkonu od 10 do 300 kW, a jsou připojeni na teplo vodnou soustavu ústředního vytápění.

To znamená, že každý kdo má doma kotel, nebo krbovou vložku s výměníkem a připojenou do ústředního topení a jmenovitým příkonem od 10 do 300 kW, je povinen mít jednou za tři roky revizi od oprávněné osoby.

Tato povinnost se týká i kotlů, které budou do provozu uváděné jako nové, ty musí mít také kontrolu a to při instalaci a následně ve stanovené zákonné lhůtě. Povinnost kontroly je pro všechny provozovatele tedy jak pro fyzické tak právnické osoby a firmy.

Co se při revizi kontroluje.

Výrobce požaduje při kontrole posouzení celkového stavu kotle, jak vypadá vizuálně, spalovací komora, bezpečnostní prvky a ostatní technický stav. Podle zákona se kontroluje, co se v kotli spaluje. Parametrů pro kontrolu je více, kontrolní technik bere na sebe zodpovědnost za podepsaný kontrolní protokol a proto kontrola trvá cca 1 hodinu. Technik je schopna při kontrole provést základní diagnostiku a případně po domluvě s provozovatelem i servisní zásah na kotli. Proto je dobré při žádosti o kontrolu sdělit technikovi i případné závady, aby se mohl připravit a případně kotel řádně servisovat.

U starších kotlů jsme schopni v rámci revize zkontrolovat tloušťku materiálu spalovací komory.

Zápis z kontrolz je vypracován na místě a předán uživateli.

FAQ a dotazy uživatelů

Dobrý den, co potřebuji doložit pro revizi kotle?

Pro kontrole potřebujeme, doklad od komoníka kdy provrdl poslední kontrolu komína a případně jeho revizi. Kontroly komínů vyplívají z jiných zákonů

PProč kontrolujete i topení?

Dobrý den, topení pokud se pod tímto termínem skrývá teplovodní soustava, tak tu nekontrolujeme, pouze se kontroluje připojení a bezpečnostní prvky, které vyžaduje výrobce. To samé platí i pro komín, toto je v pravomoci kominíka, my kontrolujeme pouze stav dle pokynů výrobce.

Proč v kotli topíte i v létě?

Dobrý den, v kotli zatopíme aby jsme byli schopni zkontrolovat správnou funkci všech prvků kotle, spalování, odtah, funkci aktivních prvku kotel. Topíme jen nezbytně nutným množstvím paliva

Nechápu dopravu? Kolik valstně účtujete?

Dobrý den, dopravu plánujeme tak aby byla pro zákazníka co nejlevnější. Maximální přejezd mezi zákazníky je do 30km. Cena dopravy nebude tedy vyšší nez 200Kč.

Pořebuje nový kotel kontrolu

Obecně platí že NE. Kotel dle zákone nesmí být provozován déle jak 3 roky bez kontroly. V praxi to znamená že první kontrolu lze provést do tří let od prvního spuštění. Naši technici, ale připrvním spuštění kotel tuto kontrolu provedou a v rámci potvrzení Vám ji vystaví.

Provedete i vyčištění kole a komína?

Vyčištěníkotel Vám na požádíní náš techik provede. Čištění je dobré se zůčastnit, aby jste vyděli co je potřeba čistit a na co si dát pozor. Čištění komína neprovádíme. Je možné se s námi domluvit a provádět čištení a seřízení pravidelně 1x ročně. Díky této službě jako bonus od Nás dostanete revizní zprávu každé tri roky zdarma.

Servis

Poskytujeme servisní služby na celý sortiment výrobků, a to včetně tzv. prvního spuštění kotle a potvrzení ráručních listů.

Revize

Provádíme revize kotlu na tuhá palva, dle zákona o ochraně ovzduší č. 201/2012 Sb. další termín je stanoven 3 kalendářní roky od poslední kontroly, každý teplovodní kotel na tuhá paliva připojený na topnou soustavu od 10 – 300 kW příkonu by mnel být zkontrolován odborně způsobilou osobou proškolenou výrobcem.

Náhradní díly

Máme skladem náhradní díly na 90% běžně servisovaných a provozovaných kotlů.

Konzultace

Poskytujeme poradenství, zaškolení případně zodpovíme Vaše dotazy.

Adresa

Arbesova 45
Jablonec nad Nisou
46604

Kontakty

Email: info@kpsystem.cz
mobil: +420 604 215 868
telefon: + 420 484 803 499